Црква „Св. Троица“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Sv. Troica - Kruševo-01.jpg
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Прва крушевска
Местоположба
Населено место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба 1881
Запалена 1903
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Светa Троица се наоѓа во Крушево. Христијанскиот храм бил изграден во 1881 година[1]. Црквата се наоѓа во близина на хотелот Монтана. Во времето на Илиндеското востание била опожарена, но набрзо потоа повторно била обновена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Крушево“. Визит Крушево. Посетено на 2010-09-09.[мртва врска]