Прејди на содржината

Ѓупско Маало (Крушево)

Координати: 41°21′56.47″N 21°15′11.56″E / 41.3656861° СГШ; 21.2532111° ИГД / 41.3656861; 21.2532111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓупско Маало
Населба/Маало
Панорама на Ѓупско Маало
Панорама на Ѓупско Маало
Координати: 41°21′56.47″N 21°15′11.56″E / 41.3656861° СГШ; 21.2532111° ИГД / 41.3656861; 21.2532111
ДржаваМакедонија
ОпштинаКрушево
ГрадКрушево
Карта
Карта на Ѓупско Маало.

Ѓупско Маало ― населба/маало во југоисточниот дел на гратчето Крушево, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИСТОРИЈА НА КРУШЕВО ДЕЛ 1: Градот прв пат се спомнува уште во 15 век“. weekendinkrusevo.com. 17 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 10 март 2022. Посетено на 10 март 2022.