Прејди на содржината

Шула Мина

Координати: 41°22′29″N 21°14′13″E / 41.37472° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.37472; 21.23694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шула Мина
Карта
Општи податоци
СтатусЗатворено
ВидОдморалиште
Адресаул. 517
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
СопственикДТУ „Бегова корија“ ДОО Скопје[1]
Дворно место1,600 м2

Шула Мина — детско одморалиште во месноста Бегова Корија[2], сместено на северозападната периферија на гратчето Крушево. Шула Мина е со површина од 1.600 квадратни метри. Детското одморалиште „Шула Мина“ имало капацитет од 290 легла, а негов 100 отсто сопственик е Друштвото за туризам и угостителство „Бегова корија“ ДОО Скопје.[1] Опкружено е од знаменитости како Мечкин Камен, споменикот Македониум, местото Слива и др.

Историја

[уреди | уреди извор]

Градбата постои од 1915 година, од времето на Првата светска војна, а првпат била реновирана и одржувана во времето на Југославија.[1]

На почетокот на 2012 година, одморалиштето било предадено на трајно користење под Министерство за труд и социјална политика.[3]

Поради пандемијата на КОВИД-19, одморалиштето било затворено согласно превентивните мерки на државните власти.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Калабакова, Снежана (20 август 2021). „Недостига детскиот џагор во „Шула Мина", „Мите Богоевски", „Копанки"…“. Нова Македонија. Посетено на 11 март 2022.
  2. Парцела бр. 2204, месност: Бегова КоријаАгенција за катастар на недвижности
  3. Прешоски, Наум, уред. (26 јануари 2012). „Одлука за давање на трајно користење недвижни ствари на Министерството за труд и социјална политика“ (PDF). Службен весник на Република Македонија. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 март 2022. Посетено на 11 март 2022. Наводот journal бара |journal= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

41°22′29″N 21°14′13″E / 41.37472° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.37472; 21.23694