ПУ „Никола Карев“ - Алданци

Координати: 41°22′00″N 21°17′31″E / 41.36667° СГШ; 21.29194° ИГД / 41.36667; 21.29194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Карев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Крушево
Наречено по: Никола Карев
Нас. место: Алданци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: албански
Контактни информации
Мреж. место oounikolakarevkrusevo.edu.mk/
Е-пошта nkarev_krusevo@hotmail.com
Телефон 048 476 558

Основно училиште „Никола Карев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Никола Карев“ - Алданци; скратено: ПООУ „Никола Карев“) — подрачно основно училиште во селото Алданци, составен дел на основното училиште „Никола Карев“ од градот Крушево.[1]

Училиштето е именувано по револуционерот Никола Карев.

Настава[уреди | уреди извор]

Наставата во училиштето се изведува на албански наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЗА НАС – Основно Училиште Никола Карев Крушево“. Посетено на 2021-12-08.

41°22′00″N 21°17′31″E / 41.36667° СГШ; 21.29194° ИГД / 41.36667; 21.29194