Врбоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врбоец
Врбоец is located in Македонија
Врбоец
Местоположба на Врбоец во Македонија
Координати 41°19′59″N 21°19′0″E / 41.33306° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.33306; 21.31667Координати: 41°19′59″N 21°19′0″E / 41.33306° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.33306; 21.31667
Општина Крушево
Население 256 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 16007
Врбоец на општинската карта
Врбоец во Општина Крушево.svg

Атарот на Врбоец во рамките на општината


Врбоец — село во Општина Крушево, во околината на градот Крушево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

во XIX век селото било дел од Прилепската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, Врбоец или Врбовци има 234 жители, од кои 150 Албанци, 66 Роми и 24 Македонци.[1]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година во Врбоец имало 250 Турци.[2]

Според пописот од 2002 година, Врбоец има 256 жители, од кои 255 Македонци и 1 останат.[3]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948295—    
1953335+13.6%
1961352+5.1%
1971357+1.4%
ГодинаНас.±%
1981371+3.9%
1991319−14.0%
1994288−9.7%
2002256−11.1%

На табелата е прикажан преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1916 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 234[1] 250[2] 295 335 352 357 371 319 288 256

Родовци[уреди | уреди извор]

Врбоец е македонско село, а порано живееле и албански и до скоро и влашки родови.

  • Влашки родови во селото биле: Лега (1 к.) први селски доселеници, доселени се од Крушево, доселени се на купена земја во 1913 година, некое нивни роднини живеат во Крушево; Бабушка (1 к.) доселени се после Првата светска војна исто така од Крушево; Брезовци (1 к.) и они се доселени од Крушево, зборуваат влашки, меѓутоа потекнуваат од предок Македонец од демирхисарското/крушевско село Острилци; Грошаровци (1 к.) и они се дојдени од Крушево, исто така зборуваат влашки, меѓутоа и они потекнуваат од предок Македонец од денес раселеното село Барбарос.
  • Македонски родови во селото се: Митревци (3 к.) доселени се во 1925 година од селото Единаковци, Во Единаковци биле доселени од раселеното село Љутоица (кое се наоѓало во близина на селото Вардино); Митановци (2 к.) доселени се во 1925 година од селото Острилци; Вардинци (5 к.) доселени се во 1925 година од селото Вардино, таму имаат роднини (Стојковци); Дивјаковци (2 к.) доселени се во 1925 година од селото Крушејани, таму имаат роднини доселени од селото Дивјаци (Горно или Долно); Анѓелевци (5 к.) доселени се во 1925 година од селото Кривогаштани, каде имаат истоимени роднини; Биринци (3 к.) доселени се во 1925 од селото Бирино, таму се викале Топаловци, подалечно потекло од некое село во Железник; Бошковци (1 к.) доселени се од Острилци; Тодоровци (2 к.) по потекло се од Пресил, од каде избегале во Кореница, па во Кривогаштани, и на крај во денешното село во 1925 година; Патлиџановци (1 к.) по потекло се од селото Сланско, од каде избегале најпрво во Крушеани, и на крај во 1925 година во денешното село; Билејца (1 к.) доселени се од селото Пуста Река во 1925 година; Кузмановци (2 к.) доселени се од селото Света; Наневци (1 к.) доселени се од Варош; Коларовци (6 к.) доселени се од Свето Митрани, подалечно потекло од селото Вишни кај Струга; Рилевци (2 к.) доселени се во 1926 година од селото Арилево; Гаќеровци (1 к.) доселени се во 1927 година од селото Свето Митрани, подалечно потекло од некое село во Железник; Бараковци (3 к.) доселени се во 1927 година од селото Бараково. Таму се викале Дуртановци; Зенговци (1 к.) доселени се во 1930 година од селото Селце, таму биле доселени од селото Стеблево; Јовевци (3 к.) доселени се од селото Бирино во 1926 година. Таму биле доселени од Алданци, каде се викале Мрснаковци; Божиновци (1 к.) доселени се во 1926 година од селото Ракитница; Нешковци (1 к.) доселени се во 1928 година од селото Кривогаштани, таму биле доселени од Рилево; Прчковци (1 к.) доселени се во 1930 година од селото Бирино; Здравевци (1 к.) по потекло се од селото Растојца, каде дошле во денешното село преку Алданци во 1934 година; Мицевци (1 к.) од селото Жван се иселиле во селото Трновци, па од таму во Врбоец се доселиле во 1935 година; Николовци (1 к.) доселени се во 1932 година од селото Горно Дивјаци.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1196 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 202 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 245.
  2. 2,0 2,1 Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 267.
  3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]