Борински Езера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борински Езера
Борински Езера - Поглед на двете Борински Езера
Борински Езера - Поглед на двете Борински Езера
Поглед на двете Борински Езера
Координати 41°26′23″N 21°16′55″E / 41.43972° СГШ; 21.28194° ИГД / 41.43972; 21.28194Координати: 41°26′23″N 21°16′55″E / 41.43972° СГШ; 21.28194° ИГД / 41.43972; 21.28194
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија


Борински Езера (познати и како Борино 1 и Борино 3[1]) — вештачки езера во Крушевско, на работ од Пелагонија, во југозападниот дел на Македонија. Сместени се во непосредна близина на селото Борино.

Риболов[уреди | уреди извор]

Езерата се даваат под концесија за риболов, влегувајќи во Рекреативната зона Крушевска, заедно со Крушевското Езеро.

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Во двете акумулации присутни се следниве видови на риба: црвеноперка, плашица, караш, крап и клен.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЈАВЕН ПОВИК за доделување на концесија на рибите за организирање на рекреативен риболов на риболовни ревири и рекреативни зони“. www.mzsv.gov.mk. Посетено на 2021-12-13.
  2. „РИБОЛОВНА ОСНОВА ЗА РИБОЛОВНА ВОДА "СЛИВ НА ЦРНА РЕКА" ЗА ПЕРИОД 2016 - 2022“ (PDF). октомври 2016. Посетено на 13 декември 2021. line feed character во |title= во положба 35 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]