Тетовско муфтиство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тетовско муфтиство
Logo na IVZ.jpg
Karta na muftistvata vo Makedonija.svg
Муфтиства во Македонија
ОснованаИслам
Типнепрофитна организација
Правен статусактивна
Целпредвидува верски и образовни услуги за муслиманската заедница во Македонија.
МестоТетово, Македонија
РегионМакедонија
Членство?
Службени јазициалбански
турски
македонски
МуфтијаАли Фекри Есати

Тетовското муфтиство е едно од тринаесетте муфтиства на Исламската верска заедница во Македонија.

Седиштето на ова муфтиство се наоѓа во градот Тетово и муфтија е Ќани Несими (2015).[1]

Ова муфтиство ги опфаќа реоните на градовите:

Муфтии[уреди | уреди извор]

Од До Муфтија
Изриз Идризи
2015 Али Фекри Есати[2]
2015 сè уште Ќани Несими

Наводи[уреди | уреди извор]