Мирдита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирдита
Мирдита is located in Македонија
Мирдита
Местоположба на Мирдита во Македонија
Мирдита на интерактивна карта

Координати 41°46′44″N 20°51′42″E / 41.77889° СГШ; 20.86167° ИГД / 41.77889; 20.86167Координати: 41°46′44″N 20°51′42″E / 41.77889° СГШ; 20.86167° ИГД / 41.77889; 20.86167
Општина Гостивар
Население 151 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 766 м
Мирдита на општинската карта
Мердита во Општина Гостивар.svg

Атарот на Мирдита во рамките на општината
Commons-logo.svg Мирдита на Ризницата

Мирдита или Мердита — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано од Албанци од областа Мирдита во северна Албанија.[2]

Во 2014 г. селото е преименувано во Мирдита.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 151 жител, од кои 150 Албанци и 1 лице без податоци.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Мирдита е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2974 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна зедница.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 69 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  3. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]