Ново Село (Полошко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Куча Ново Село.jpg
Ново Село во рамките на Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Ново Село на интерактивна карта

Карта

Координати 41°50′4″N 20°52′1″E / 41.83444° СГШ; 20.86694° ИГД / 41.83444; 20.86694Координати: 41°50′4″N 20°52′1″E / 41.83444° СГШ; 20.86694° ИГД / 41.83444; 20.86694
Општина Врапчиште
Население 6 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07057
Надм. вис. 636 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село во Општина Врапчиште.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Commons-logo.svg Ново Село на Ризницата


Ново Село — село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Пат кон селото Ново Село

Селото лежи во Полошката Котлина. Во близина се селата Зубовце и Врапчиште, а истото е оддалечено 8,3 километри од центарот на градот Гостивар.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194860—    
195369+15.0%
196159−14.5%
197159+0.0%
198144−25.4%
ГодинаНас.±%
199125−43.2%
199422−12.0%
200219−13.6%
20216−68.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ново Село живееле 72 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Ново Село имало 72 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 19 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 6 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 72 72 60 69 59 59 44 25 22 19 6
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Ново Село е македонско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

 • Староседелци: Стојковци (1 к.), Стојановци (1 к.), Димовци (2 к.) и Змејковци (1 к.).[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 453 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Врањовце.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 697 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поради лошата географска положба, селаните од Ново Село се или биле приморани да функционираат надвор од селото, бидејќи селото не е опремено со продавници и останати места кои се потребни за опстанок. Затоа некои селани доброволно се преселиле од селото во соседно Зубовце кое е и најблиску до селото, или потполно се преселиле во градот Гостивар.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 213.
 3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 124-125. Данните могат да се отнасят и за Мавровското Ново село.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски, Јован (1972). Полог. Белград: САНУ.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]