Орман (Калиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Орман
археолошко наоѓалиште
Орман is located in Археолошки локалитет во Македонија
Орман
Орман
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° СГШ; 20.85806° ИГД / 41.87667; 20.85806Координати: 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° СГШ; 20.85806° ИГД / 41.87667; 20.85806
Основни податоци
Име Орман
Место Калиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Орман е археолошки локалитет во гостиварското село Калиште. Локалитетот претставува рударска населба и топилница од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 3 km западно од селото, од десната страна на поројницата Маздрача, каде на помала површина се среќаваат остатоци од згура од топена железна руда и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069