Ограда (Врапчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ограда is located in Македонија
Ограда
Местоположба на Ограда во Македонија
Местоположба 41°50′2″N 20°53′7″E / 41.83389° СГШ; 20.88528° ИГД / 41.83389; 20.88528Координати: 41°50′2″N 20°53′7″E / 41.83389° СГШ; 20.88528° ИГД / 41.83389; 20.88528
Основни податоци
Место Врапчиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Оградаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Врапчиште. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на источната периферија на селото, каде по површината на неколку приватни ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питосии многу градежен материјал. Откриени се два питоса и еден гроб граден од камени плочи (тип - циста).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Брца — некропола од доцна антика;
  • Градиште — населба од доцноантичко време;
  • Тумба — некропола од средниот век;
  • Топлишница — населба и некропола од доцноантичко време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069