Стари Лозја (Ѓурѓевиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Стари Лозја
археолошко наоѓалиште
Стари Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Лозја
Стари Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194Координати: 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194
Основни податоци
Име Стари Лозја
Место Ѓурѓевиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Лозја е археолошки локалитет во Гостиварското село Ѓурѓевиште. Локалитетот претставува осамен објект од римското време. Се наоѓа на околу 2,5 km југоисточно од селото, на патот за Неготино , каде се гледаат грамади од кршен камен, а спорадично се среќаваат и тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069