Мемски Гробишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мемски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Мемски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мемски Гробишта
Мемски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° СГШ; 20.85806° ИГД / 41.87667; 20.85806Координати: 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° СГШ; 20.85806° ИГД / 41.87667; 20.85806
Основни податоци
Име Мемски Гробишта
Место Калиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мемски Гробишта е археолошки локалитет во гостиварското село Калиште. Локалитетот претставува средновековна некропола. Во 1951 година, при изградбата на селското училиштето биле откриени и уништени повеќе гробови градени од камени плочи - тип циста.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Орман - рударска населба и топилница од доцна антика;
  • Соколец - неселба од железно и доцноантичко време;
  • Стојанов Камен - средновековна црква и некропола;
  • Црква - средновековна црква и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959