Фиќуровци (Зубовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фиќуровци
археолошко наоѓалиште
Фиќуровци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Фиќуровци
Фиќуровци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° СГШ; 20.87778° ИГД / 41.82917; 20.87778Координати: 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° СГШ; 20.87778° ИГД / 41.82917; 20.87778
Основни податоци
Име Фиќуровци
Место Зубовце (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Фиќуровци е археолошки локалитет во гостиварското село Зубовце. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на јужната периферија на селото, во непосредната близина на приватна куќа, во маалото Фиќуровци, каде се откриени камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959