Катрање (Пожаране)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катрање
археолошко наоѓалиште
Катрање is located in Археолошки локалитет во Македонија
Катрање
Катрање
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′11″N 20°51′56″E / 41.85306° СГШ; 20.86556° ИГД / 41.85306; 20.86556Координати: 41°51′11″N 20°51′56″E / 41.85306° СГШ; 20.86556° ИГД / 41.85306; 20.86556
Основни податоци
Име Катрање
Место Пожаране
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Катрање е археолошки локалитет во гостиварското село Пожаране. Локалитетот претставува населба , црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1 km северно од селото, на една блага падина, каде се гледаат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди. Населбата се наоѓа непосредно до изворот. На северниот раб на локалитетот има грамада од кршен камен и темели од еднокорабна црква, а сосема близу до неа се среќаваат големи камени плочи од гробни конструкции. Локалното предание кажува за постоење на црквиче со име Св. Спас.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959