Кај Школото (Ѓурѓевиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кај Школото
археолошко наоѓалиште
Кај Школото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кај Школото
Кај Школото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194Координати: 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194
Основни податоци
Име Кај Школото
Место Ѓурѓевиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кај Школото е археолошки локалитет во гостиварското село Ѓурѓевиште. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа над западната периферија на селото, во реонот на селското училиште, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции од типот на циста. Некрополата е делумно уништена при изградбата на училиштето.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959