Сред Село (Добри Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сред Село
археолошко наоѓалиште
Сред Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сред Село
Сред Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722Координати: 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722
Основни податоци
Име Сред Село
Место Добри Дол
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сред Село е археолошки локалитет во Гостиварското село Добри Дол. Локалитетот претставува депо ма номети од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селската автобуска станица, каде при изградба на станбен објект е пронајдено депо на сребрени монети. Монетите не се зачувани.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959