Православни Гробишта (Добри Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Православни Гробишта
археолошко наоѓалиште
Православни Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Православни Гробишта
Православни Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722Координати: 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722
Основни податоци
Име Православни Гробишта
Место Добри Дол
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Православни Гробиштаархеолошко наоѓалиште во Гостиварското село Добри Дол. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на западниот дел од селото, каде при изградбата на станбени објекти во 1955 година биле откриени гробови градени од камени плочи со ориентација исток - запад. Поголем дел од некрополата е уништен.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959