Православни Гробишта (Ѓурѓевиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Православни Гробишта
археолошко наоѓалиште
Православни Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Православни Гробишта
Православни Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194Координати: 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194
Основни податоци
Име Православни Гробишта
Место Ѓурѓевиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Православни Гробишта е археолошки локалитет во Гостиварското село Ѓурѓевиште. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 1 km западно од селото, на мала површина, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069