Стојанов Камен (Калиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стојанов Камен
археолошко наоѓалиште
Стојанов Камен is located in Македонија
Стојанов Камен
Местоположба на Стојанов Камен во Македонија
Местоположба 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° N; 20.85806° E / 41.87667; 20.85806Координати: 41°52′36″N 20°51′29″E / 41.87667° N; 20.85806° E / 41.87667; 20.85806
Основни податоци
Име Стојанов Камен
Место Калиште
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стојанов Каменархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Калиште. Претставува средновековна црква и некропола. Наоѓалиштето се наоѓа на јужната периферија на селото, каде се среќаваат грамади од кршен камен, а во непосредната близина и големи камени плочи од гробни конструкции.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Орман - рударска населба и топилница од доцна антика;
  • Соколец - неселба од железно и доцноантичко време;
  • Мемски Гробишта - средновековна некропола;
  • Црква - средновековна црква и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959