Гладница (Галате)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гладница“ или
„Топлички Извори

археолошко наоѓалиште
Гладница“ или „Топлички Извори is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гладница“ или
„Топлички Извори
Гладница“ или
„Топлички Извори
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′26″N 20°52′41″E / 41.84056° СГШ; 20.87806° ИГД / 41.84056; 20.87806Координати: 41°50′26″N 20°52′41″E / 41.84056° СГШ; 20.87806° ИГД / 41.84056; 20.87806
Основни податоци
Име Гладница“ или
„Топлички Извори
Место Галате
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гладница или Топлички Извори е археолошки локалитет во Гостиварското село Галате. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на источната периферија на селото, во приватни ниви, каде се откриени питоси. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според кажувањето на мештаните, биле откриени и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште - утврдена населба од железно и римско време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069