Молака (Добри Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Молака
археолошко наоѓалиште
Молака is located in Археолошки локалитет во Македонија
Молака
Молака
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722Координати: 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722
Основни податоци
Име Молака
Место Добри Дол
Општина Врапчиште
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Молака е археолошки локалитет во Гостиварското село Добри Дол. Локалитетот претставува утврдување од средниот век. Се наоѓа на 2,5 km западно од селото, каде на висок рид со извонредно поволна положба се гледаат остатоци - ѕидови од помала фортификација. По површината се среќаваат грамади од кршен камен.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959