Калиполе (Топлица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Калиполе
археолошко наоѓалиште
Калиполе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калиполе
Калиполе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′30″N 20°53′17″E / 41.85833° СГШ; 20.88806° ИГД / 41.85833; 20.88806Координати: 41°51′30″N 20°53′17″E / 41.85833° СГШ; 20.88806° ИГД / 41.85833; 20.88806
Основни податоци
Име Калиполе
Место Топлица (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калиполе е археолошки локалитет во гостиварското село Топлица. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 1 km северозападно од селото, каде се среќаваат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959