Тумба (Градец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′45″N 20°54′15″E / 41.89583° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.89583; 20.90417Координати: 41°53′45″N 20°54′15″E / 41.89583° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.89583; 20.90417
Основни податоци
Име Тумба
Место Градец (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кула).svg кула

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба или Бунар е археолошки локалитет во Гостиварското село Градец. Локалитетот претставува фортификација од римското време. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, каде на висок рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од мала фортификација - кула. Кулата се наоѓа на античката комуникација што минувала низ овој дел на Горни Полог.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069