Пандилова Тумба (Зубовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пандилова Тумба
археолошко наоѓалиште
Пандилова Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пандилова Тумба
Пандилова Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° СГШ; 20.87778° ИГД / 41.82917; 20.87778Координати: 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° СГШ; 20.87778° ИГД / 41.82917; 20.87778
Основни податоци
Име Пандилова Тумба
Место Зубовце (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пандилова Тумба или Подлак е археолошки локалитет во гостиварското село Зубовце. Локалитетот претставува населба од неолитското време. Се наоѓа на околу 4 km од левиот брег на Вардар и исто толку југоисточно од селото, длабоко во полето, каде во мочуришниот дел има тумба со површина од околу 90 m во пречник и висина од 2,5 m. Овде се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, кремени и камени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069