Поточане (Градец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Поточане
археолошко наоѓалиште
Поточане is located in Археолошки локалитет во Македонија
Поточане
Поточане
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′45″N 20°54′15″E / 41.89583° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.89583; 20.90417Координати: 41°53′45″N 20°54′15″E / 41.89583° СГШ; 20.90417° ИГД / 41.89583; 20.90417
Основни податоци
Име Поточане
Место Градец (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Поточане е археолошки локалитет во Гостиварското село Градец. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа помеѓу селата Градец и Сенокос, во реонот на планинскиот појас, каде се среќаваат грамади од градежен камен, покривни ќерамиди, како и остатоци од напуштено село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069