Сенокоска Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сенокоска Црква
археолошко наоѓалиште
Сенокоска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сенокоска Црква
Сенокоска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′54″N 20°53′30″E / 41.88167° СГШ; 20.89167° ИГД / 41.88167; 20.89167Координати: 41°52′54″N 20°53′30″E / 41.88167° СГШ; 20.89167° ИГД / 41.88167; 20.89167
Основни податоци
Име Сенокоска Црква
Место Сенокос (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сенокоска Црква е археолошки локалитет во гостиварското село Сенокос . Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на северната периферија на селото, веднаш над патот за селото Градец , каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад, а во непосредната близина грамада од кршен камен и темели од помал сакрален објект.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959