Пилигринци (Зубовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пилигринци
археолошко наоѓалиште
Пилигринци is located in Македонија
Пилигринци
Местоположба на Пилигринци во Македонија
Местоположба 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° N; 20.87778° E / 41.82917; 20.87778Координати: 41°49′45″N 20°52′40″E / 41.82917° N; 20.87778° E / 41.82917; 20.87778
Основни податоци
Име Пилигринци
Место Зубовце
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“

Пилигринциархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Зубовце. Претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 2,5 км источно од селото, на мала височинка — тумба, каде се гледаат грамади од кршен камен, а според кажувањето на мештаните, тука било старото село Пилигринци (поранешно Зубовце)..[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959