Царева Чешма (Пожаране)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Царева Чешма
археолошко наоѓалиште
Царева Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Царева Чешма
Царева Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′11″N 20°51′56″E / 41.85306° СГШ; 20.86556° ИГД / 41.85306; 20.86556Координати: 41°51′11″N 20°51′56″E / 41.85306° СГШ; 20.86556° ИГД / 41.85306; 20.86556
Основни податоци
Име Царева Чешма
Место Пожаране
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Царева Чешма или Јуришки Гробиштаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Пожаране. Претставува доцносредновековна некропола. Се наоѓа на околу 5&nbspкм западно од селото, на мало зарамнето плато, каде се среќаваат камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Катрање - населба, црква и некропола од среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова, Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959