Ливадиче (Добри Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ливадиште (Добри Дол))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливадиче
археолошко наоѓалиште
Ливадиче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ливадиче
Ливадиче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722Координати: 41°51′56″N 20°53′14″E / 41.86556° СГШ; 20.88722° ИГД / 41.86556; 20.88722
Основни податоци
Име Ливадиче
Место Добри Дол
Општина Врапчиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ливадичеархеолошко наоѓалиште во Гостиварското село Добри Дол. Претставува некропола од средниот век Се наоѓа во непосредната близина на селското училиште, каде се откриени гробови градени од камени плочи, со ориентација исток - запад.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959