Црква „Св. Марена“ - Зубовце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Марена
Sv.Marena - Zubovce 11.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба
Населено место Зубовце (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Марена
Изградба 1845
Живопис 1859
Зограф Дичо Зограф
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Света Марена - Огнена Марија позната и како Света Марина е една од трите цркви во гостиварското село Зубовце. Се наоѓа во западниот дел на селото и е изградена во 1845 година, врз темели на многу постара црква. Во 1859 година познатиот Дичо Зограф, со својата тајфа ги има насликано живописот на црквата и 50-тина икони, а се потпишал и на престолната икона на св. Марина[1]. во црквата има една икона („Симнување од крстот“) која е насликана од Љубе Бошковски[2][3]. Патрониот празник на црквата е денот на Св. Марена кој се празнува на 30 јули, кој всушност е празник и на целото село[2]. Брдото пред црквата e склоно на ерозија и се спушта по неколку сантиметри и постои опасност да ја свлече црквата. Местото е посетено од професори од Градежниот факултет од Скопје за кој е изработен проект за спречување на понатамошно лизгање на земјата и санирање на целиот простор[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Света Огнена Марина – Марена“ (македонски). Македонска нација. Вторник, 28 јули 2009. конс. 2010-05-01. 
  2. 2,0 2,1 „Голема свеченост по повод празникот Огнена Марија беше одржана во Зубовце“ (македонски). КИСС ТВ. 30.07.2008. конс. 2010-05-01. 
  3. Љубе Бошкоски им подари икона на зубовчани која сам ја насликал“, Утрински Весник, среда, 10 јануари 2007 (посет. 1 мај 2010 г). (на македонски)
  4. Лизгање на земјиште и се заканува на црквата во Зубовце“, Утрински Весник (посет. 1 мај 2010 г). (на македонски)