Чајлане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чајлане
Чајлане is located in Македонија
Чајлане
Местоположба на Чајлане во Македонија
Чајлане на интерактивна карта

Координати 41°57′41″N 21°15′30″E / 41.96139° СГШ; 21.25833° ИГД / 41.96139; 21.25833Координати: 41°57′41″N 21°15′30″E / 41.96139° СГШ; 21.25833° ИГД / 41.96139; 21.25833
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 580 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25028
Надм. вис. 727 м. м
Чајлане на општинската карта
Чајлане во Општина Сарај.svg

Атарот на Чајлане во рамките на општината
Commons-logo.svg Чајлане на Ризницата

Чајлане — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 580 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западниот дел од Скопската Котлина, лево од автпатот Тетово - Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Како село со албанско население било означено од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[1] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 580 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 577
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 2
останати 1

Родови[уреди | уреди извор]

Чајлане е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

  • Ибишалар (15 к.), Миналар (14 к.), Исафалар (19 к.) и Вјш или Долдур (19 к.) сите се доселени од фисот Бериша во северна Албанија. Доселени се пред повеќе од 200 години.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]