Горна Арнакија

Координати: 41°58′57″N 21°16′05″E / 41.98250° СГШ; 21.26806° ИГД / 41.98250; 21.26806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Арнакија
Горна Арнакија во рамките на Македонија
Горна Арнакија
Местоположба на Горна Арнакија во Македонија
Горна Арнакија на карта

Карта

Координати 41°58′57″N 21°16′05″E / 41.98250° СГШ; 21.26806° ИГД / 41.98250; 21.26806
Регион  Скопски
Општина  Сарај
Област Скопско Поле
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 486 м
Горна Арнакија на општинската карта
Податотека:Горна Арнакија во Општина Сарај.svg

Атарот на Горна Арнакија во рамките на општината
Горна Арнакија на Ризницата

Горна Арнакија (албански: Arnakija e Epërme) — село во Општина Сарај, Град Скопје.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во западниот крај на Скопското Поле, крај автопатот A2 (Скопје - Тетово), на десниот брег на реката Суводолица.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е прогласено за одделно населено место во 2014 г., а дотогаш било маало на Арнакија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]