Семениште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Семениште
Семениште во рамките на Македонија
Семениште
Местоположба на Семениште во Македонија
Семениште на карта

Карта

Координати 41°58′1″N 21°15′38″E / 41.96694° СГШ; 21.26056° ИГД / 41.96694; 21.26056Координати: 41°58′1″N 21°15′38″E / 41.96694° СГШ; 21.26056° ИГД / 41.96694; 21.26056
Општина  Сарај
Население 798 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25117
Надм. вис. 486 м. м
Семениште на општинската карта

Атарот на Семениште во рамките на општината
Семениште на Ризницата

Семениште — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западниот дел од Скопската Котлина, лево од автпатот Тетово - Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото е дел од нахијата Дервент во Скопската каза во Отоманското Царство.

Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, селото било муслиманско, со 19 муслимански домаќинства. На овој попис биле забележани 71 мажи муслимани, со 7 новороденчиња. Се проценува дека селото во тој период имало 156 жители.[2]

Стефан Верковиќ во 1857 го бележи со 290 жители.[3]

Како село со албанско население било означено од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[4] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[5]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948399—    
1953410+2.8%
1961404−1.5%
1971492+21.8%
1981408−17.1%
ГодинаНас.±%
19913−99.3%
1994479+15866.7%
2002559+16.7%
2021798+42.8%

На пописот од 2002 година, селото имало 559 жители, од кои 1 Македонец, 557 Албанци и 1 Бошњак.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 798 жители, од кои 2 Македонци, 754 Албанци, 5 Бошњаци и 37 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 399 410 404 492 408 3 479 559 798
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови[уреди | уреди извор]

Семениште е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[13]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на муслиманското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2020.
 3. Верковиќ, Стефан (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи. Санкт Петербург.
 4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
 5. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.
 13. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 382. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]