Матка (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матка
Матка is located in Македонија
Матка
Местоположба на Матка во Македонија
Координати 41°58′9″N 21°17′9″E / 41.96917° СГШ; 21.28583° ИГД / 41.96917; 21.28583Координати: 41°58′9″N 21°17′9″E / 41.96917° СГШ; 21.28583° ИГД / 41.96917; 21.28583
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 468 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 357 м
Матка на општинската карта
Матка во Општина Сарај.svg

Атарот на Матка во рамките на општината
Commons-logo.svg Матка на Ризницата
Оро на селаните во Матка, 1928 г.

Матка — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Матка се наоѓа на 11 км северозападно од градот Скопје. Во близина на селото се наоѓа езерото Матка со својата електрана, изградена во 1938 година.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Скопскиот Вилает и имало 16 семејства сите христијани.[1]

Во далечното историско минато поточно во 1938 година во селото Матка на реката Треска е изградено вештачкото езеро Матка. Таа акумулација е најстарата акумулација на Балканскиот Полуостров. Ова место се смета за туристичко-излетничко.

Кон крајот на XIX век, Матка било село како дел од Скопската каза на Отоманската империја. Според податоците на бугарскиот публицист Васил К'нчов, селото во 1900 година имало 120 жители Албанци муслимани и 90 Македонци христијани.[2] Како село со албанско население било означено и од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[3] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 468 жители. Следува табела на националната структура на населението[5]

Националност Вкупно
Македонци 167
Турци 0
Роми 0
Албанци 300
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 0

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Андреја“ во близина на Матка
Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Матка

Во близина на самото село се наоѓа и Кањонот-Матка, на кој е изградена вештачката акумулација на реката Треска, и е добиено езерото Матка. Кањонот изобилува со надводни и подводни пештери. Постојат и неколку цркви од кои најзначајна е црквата Св. Андреjа.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Во непосредната околина на селото постојат повеќе црковни храмови изградени во средновековниот период, поточно во XIII и XIV век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.503
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  5. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]