Крушопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушопек
Крушопек is located in Македонија
Крушопек
Местоположба на Крушопек во Македонија
Крушопек на интерактивна карта

Координати 41°58′41″N 21°21′15″E / 41.97806° СГШ; 21.35417° ИГД / 41.97806; 21.35417Координати: 41°58′41″N 21°21′15″E / 41.97806° СГШ; 21.35417° ИГД / 41.97806; 21.35417
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 1.902 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25077
Надм. вис. 803 м
Крушопек на општинската карта
Крушопек во Општина Сарај.svg

Атарот на Крушопек во рамките на општината
Commons-logo.svg Крушопек на Ризницата


Крушопек — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 1.902 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на северните делови на Водно, над Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Крушопек било село како дел од Скопската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот публицист Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 200 жители Албанци муслимани.[2] Како село со албанско население било означено и од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[3] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.902 жители. Следува табела на националната структура на населението[5]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 1.899
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 3

Родови[уреди | уреди извор]

Крушопек e албанско село.

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Шишколар (20 к.) најстар селски род во селото. Основачот на родот се доселил од Горна Река пред околу 250 години; Кривогас (18 к.) доселени се после претходниот род. Доселени се од некое село во Долна Река. Основачот на родот бил македонски муслиман, кој говорел само македонски. Но поради мешањето со доминантно албанското население тие сега го употребуваат албанскиот јазик и се сметаат за Албанци; Фичор (16 к.) доселени се од некое село во Горна Река. И сега имаат роднини во некое горнореканско село; Незиралар (20 к.) доселени се од некое село во Горна Река; Торбешалар (22 к.) најмлади доселеници. Нивното потекло е од некое село во Долна Река. Од истото село како и родот Кривогас. Основачот на родот зборувал само македонски. Го знаат следното родословие: Мемет (жив на 70 г. во 1951 година) Ибраим-Нуредин-Јусуф-Рустем, основачот на родот кој се доселил. После родот Торбешалар никој не се доселувал во селото, и отогаш селото растело само по природен прираст.[6]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Имало иселеници во Турција.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. 6,0 6,1 Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]