Арнакија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арнакија
Arnakija 02.jpg

Поглед на Арнакија во 2008 г.

Арнакија is located in Македонија
Арнакија
Местоположба на Арнакија во Македонија
Арнакија на интерактивна карта

Координати 41°59′09″N 21°17′12″E / 41.98583° СГШ; 21.28667° ИГД / 41.98583; 21.28667Координати: 41°59′09″N 21°17′12″E / 41.98583° СГШ; 21.28667° ИГД / 41.98583; 21.28667
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 1.077 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25004
Надм. вис. 486 м
Арнакија на општинската карта
Арнакија во Општина Сарај.svg

Атарот на Арнакија во рамките на општината
Commons-logo.svg Арнакија на Ризницата
Арнакија со Долната џамија

Арнакија — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Арнакија се во Општина Сарај, во близина на Скопје. Селото лежи во западните предели на Скопската Котлина, во близина на автопатот Скопје - Тетово. Арнакија се наоѓа на десниот брег на Суводолица.

Селото традиционално се дели на маалата Горна и Долна Арнакија (или Горно и Долно Маало). Во 2014 г. Горна Арнакија е прогласена за самостојно село.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на Леонард Шулце Јена од 1927 година, во селото живеело албанско население.[3]

Исто така, Афанасиј Селишчев во 1929 година наведува дека во селото живеело албанско население.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.077 жители. Следува табела на националната структура на населението[5]

Националност Вкупно
Македонци 4
Албанци 1.063
Турци 1
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 9
останати 4

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[6]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 358 348 385 517 699 935 1.077

Родови[уреди | уреди извор]

Арнакија е албанско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Кросе (9 к.) и Мирте (12 к.) доселени се од областа Љума во северна Албанија. Родот Кросе е во селото од почетокот на XIX век, и се најстар род во селото; Рамалар (6 к.) и Мусе (8 к.) доселени се однекаде од северна Албанија; Гоге (13 к.) и Пуре (5 к.) не знаат ништо за своето потекло. За родот Пуре некои тврдат дека потекнуваат од предок Ром.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1949). Скопски Дервен. САНУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]