Љубин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубин
Љубин во рамките на Македонија
Љубин
Местоположба на Љубин во Македонија
Љубин на карта

Карта

Координати 42°0′50″N 21°18′33″E / 42.01389° СГШ; 21.30917° ИГД / 42.01389; 21.30917Координати: 42°0′50″N 21°18′33″E / 42.01389° СГШ; 21.30917° ИГД / 42.01389; 21.30917
Општина  Сарај
Население 2.426 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 322 м. м
Љубин на општинската карта

Атарот на Љубин во рамките на општината
Љубин на Ризницата

Љубин — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Љубин се наоѓа во западните предели на Скопската Котлина, на околу 1 км западно од Сарај.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948153—    
1953143−6.5%
1961247+72.7%
1971374+51.4%
19811.230+228.9%
ГодинаНас.±%
1991947−23.0%
19941.617+70.7%
20022.044+26.4%
20212.426+18.7%

На пописот од 2002 година, селото имало 2.044 жители, од кои 4 Македонци, 1.099 Албанци, 3 Турци, 914 Бошњаци и 24 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2.426 жители, од кои 4 Македонци, 1.493 Албанци, 5 Турци, 1 Ром, 859 Бошњаци, 4 останати и 60 лица без податоци.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 153
1953 56 87 ... 143
1961 4 240 ... ... ... 2 247
1971 57 115 ... ... 202 374
1981 2 440 1 ... 786 1.230
1991 10 29 1 1 ... 906 947
1994 2 706 10 ... 899 1.617
2002 4 1.099 3 914 24 2.044
2002 4 1.493 5 1 859 4 60 2.426

Најголем дел од населението кое се определило како останати, всушност претставуваат Бошњаци, бидејќи во периодот 1961 - 1994 не постоела можност за декларирање на бошњачки народ.

Родови[уреди | уреди извор]

Љубин е муслиманско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се

Албански

Роми

  • Доселеници: Џемајловци (1 к.) во Љубин се доселени од Сарај и Шишево. Подалечното потекло не го знаат.[5]

Денес во селото живеат и Бошњаци кои почнале да се доселуваат некое време по истражувањата вршени во селото.

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]