Буковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковиќ
Буковиќ is located in Македонија
Буковиќ
Местоположба на Буковиќ во Македонија
Буковиќ на интерактивна карта

Координати 41°58′5″N 21°14′12″E / 41.96806° СГШ; 21.23667° ИГД / 41.96806; 21.23667Координати: 41°58′5″N 21°14′12″E / 41.96806° СГШ; 21.23667° ИГД / 41.96806; 21.23667
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 1.723 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1063
Шифра на КО 25020, 25520
Надм. вис. 499 м
Буковиќ на општинската карта
Буковиќ во Општина Сарај.svg

Атарот на Буковиќ во рамките на општината
Commons-logo.svg Буковиќ на Ризницата

Буковиќ — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Буковиќ се наоѓа во западните делови на Скопската Kотлина, во близина на автопатот Скопје - Тетово. Селото се наоѓа на десниот брег на реката Суводолица.

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Буковиќ било дел од Скопската каза на Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Буковиќ живееле 180 жители, сите Албанци.[1]

Како село со албанско население било означено и од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[2] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.723 жители, од кои 1.721 Албанец, 1 Македонец и 1 останат.[4]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 180[1] 358 348 385 517 699 935 1.077

Родови[уреди | уреди извор]

Буковиќ е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

  • Салае (22 к.), Деме (11 к.), Дервише (11 к.) и Мулаи (8 к.) доселени се кон крајот на XVIII век од некое место во северна Албанија.
  • Леске или Карач (9 к.) доселени се од селото Биче кај Љума во Албанија.
  • Шумили (3 к.) доселени се, но не знаат од каде.
  • Торбеши (6 к.) и Дибрани (10 к.) потеклото на овие два рода е торбешко. Порано нивните предци збореле македонски. Доселени се од Долна Река и Дебарско.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  2. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]