Брест (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брест
Брест is located in Македонија
Брест
Местоположба на Брест во Македонија
Брест на интерактивна карта

Координати 42°13′0″N 21°28′40″E / 42.21667° СГШ; 21.47778° ИГД / 42.21667; 21.47778Координати: 42°13′0″N 21°28′40″E / 42.21667° СГШ; 21.47778° ИГД / 42.21667; 21.47778
Општина Coat of arms of Čučer Sandevo Municipality.svg Чучер-Сандево
Население 569 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25014
Надм. вис. 1.185 м
Брест на општинската карта
Брест во Општина Чучер-Сандево.svg

Атарот на Брест во рамките на општината
Commons-logo.svg Брест на Ризницата

Брест — село во Општина Чучер-Сандево, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во северните предели на Скопска Црна Гора.

Историја[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
  • Кале — доцноантички кастел спекула и збег;

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Брест живееле 240 жители, сите Албанци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 569 жители, од кои 564 Албанци, 1 Ром и 4 останати.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 240[1] 1.778 1.886 1.782 1.434 1.061 1.158 569

Родови[уреди | уреди извор]

Брест е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се.

  • Доселеници: Муриз (60 к.) доселени се кон крајот на XVIII век од северна Албанија. Припаѓале на фисот Бериша; Тенџер (55 к.) доселени се од северна Албанија кога и претходниот род. Исто така се од фисот Бериша; Мулија (42 к.) доселени се од северна Албанија. Припаѓале на фисот Красниќи; Малина (24 к.) доселени се од северна Албанија. Овде се доселиле преку Косово. Припаѓаат на фисот Шаља; Маслан (14 к.) доселени се во првата половина на XIX век. Припаѓале на фисот Бериша.[4]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Ова село пред да стане албанско, било православно македонско. Стари иселеници од селото има во Трпеза кај Гнилане (Љубисав), Бинча во Горна Морава (Шорлиќи, Ѓуриќи, Илиќи, Милкиќи, Џојкини и Цајчиќи). Могила во Горна Морава (Пржиќи). Кучевиште (Рајчиниќи, Шегменовиќи, Црничани, Белинци и Шејкови). Како и во градот Куманово (Вацеве).[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 206.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. 4,0 4,1 Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]