Смесница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смесница
Смесница.jpg

Поглед на селото Смесница

Смесница is located in Македонија
Смесница
Местоположба на Смесница во Македонија
Смесница на интерактивна карта

Координати 41°50′39″N 21°37′26″E / 41.84417° СГШ; 21.62389° ИГД / 41.84417; 21.62389Координати: 41°50′39″N 21°37′26″E / 41.84417° СГШ; 21.62389° ИГД / 41.84417; 21.62389
Општина Зелениково
Население 104 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25120
Смесница на општинската карта
Смесница во Општина Зелениково.svg

Атарот на Смесница во рамките на општината
Commons-logo.svg Смесница на Ризницата


Смесница — село во Општина Зелениково, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје, сместено во близина на левата страна на железничката пруга Скопје-Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Торбешија, во Таорската Клисура, на десниот брег на реката Вардар, на околу десетина километри од општинското средиште Зелениково и на 35 километри јужно од градот Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Скопскиот Вилает и имало 28 семејства и 5 вдовици, сите христијани.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Куќи во селото Смесница

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Смесница живееле 180 жители, сите Албанци.[2]

Во 1961 година селото има 159 жители, додека во 1994 година населението се зголемило на 168 жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 104 жители, сите Албанци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 180[2] 221 245 159 146 164 168 104

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.497
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]