Горно Соње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Соње
Горно Соње МК.jpg
Горно Соње is located in Македонија
Горно Соње
Местоположба на Горно Соње во Македонија
Горно Соње на интерактивна карта

Координати 41°56′53″N 21°23′4″E / 41.94806° СГШ; 21.38444° ИГД / 41.94806; 21.38444Координати: 41°56′53″N 21°23′4″E / 41.94806° СГШ; 21.38444° ИГД / 41.94806; 21.38444
Општина Coat of arms of Sopište Municipality.svg Сопиште
Население 219 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25055
Надм. вис. 628 м
Горно Соње на општинската карта
Горно Соње во Општина Сопиште.svg

Атарот на Горно Соње во рамките на општината
Commons-logo.svg Горно Соње на Ризницата

Горно Соње (познато и како Горно Солње) — село во Општина Сопиште, во областа Каршијак, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Над Горно Соње
Црквата „Св. Никола“

Селото се наоѓа во областа Каршијак, во јужното подножје на планината Водно. Горно Соње е едно од највисоките села во Општина Сопиште на надморска височина од 850-1024 метри кај црквата „Св. Никола“. Оддалечено е 11 километри јужно од Скопје.

Во крајниот југоисточен дел на атарот се наоѓало некогашното село Слатина.

На чистинката среде Горно Соње.
Куќа со стара архитектура во Горно Соње
Црквата Свети Никола во Горно Соње

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Скопскиот Вилает и имало 69 христијански семејства и 5 вдовици христијани.[2]

Во XIX век селото било дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Горно Соње живееле 254 жители, сите Македонци.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Горно Соње имало 384 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 219 жители, од кои 207 Македонци, 9 Срби и 3 други.[5]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 19911994 2002
Население 254[3] 320[4] 586 476 381 239 182 124 113 219

Родови[уреди | уреди извор]

Горно Соње е македонско православно село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото се:[7]

  • Староседелци: Младеновчиња (3 к.) и Дудукој (4 к.) порано чинеле еден род; Стојаној (21 к.) во овој род била омажена и некоја жена од Бутел, и по неа сега еден дел од родот се вика Бутљевчиња. Други дела од овој род се викаат Поповци, Несторовци и Ѓорчеј; Тутуној (10 к.); Бачој (5 к.) имаат прекар и Мечкари. Но не знаат како го добиле; Кочиовци (4 к.).
  • Доселеници: Милевци (14 к.) доселени се од некое место во Дебарско. Ги викаат и Дебрани. Основачот на родот е доселен како домазет; Младеној (3 к.) порано биле еден род со споменатите Милевци; Патлиџаној (4 к.) доселени се од Кумановско; Павлевчиња (2 к.) доселени се од селото Кучково. Крлевче (1 к.) доселени се од Кумановско. Шетаре (1 к.) доселени се од селото Јаболци. Куќа им направиле Младеновци и така се останати овде.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Горно Соње

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.488
  3. 3,0 3,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  4. 4,0 4,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1958). Филозофски факултет. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]