Чифлик (Општина Сопиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифлик
Чифлик is located in Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на интерактивна карта

Координати 41°56′53″N 21°21′3″E / 41.94806° СГШ; 21.35083° ИГД / 41.94806; 21.35083Координати: 41°56′53″N 21°21′3″E / 41.94806° СГШ; 21.35083° ИГД / 41.94806; 21.35083
Општина Coat of arms of Sopište Municipality.svg Сопиште
Население 636 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25029
Надм. вис. 616 м
Чифлик на општинската карта
Чифлик во Општина Сопиште.svg

Атарот на Чифлик во рамките на општината

Чифлик — село во Општина Сопиште, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Каршијак на јужното подножје на планината Водно.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 636 жители, од кои 634 Албанци и 2 Македонци.[1]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[2]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 317 353 363 339 444 536 636

Родови[уреди | уреди извор]

Чифлик е албанско село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото

  • Доселеници: Фазлиалар (10 к.) и Мизиралар (15 к.) имаат исто потекло. Доселени се од Долен Дебар во Албанија (околината на Пешкопеја). Овде живеат од крајот на XVIII век. Во првиот род се знае следното родословие: Осман (жив на 55 г. во 1950 година) Реџеп-Муро-Осман-Јусуф-Фазлија, кој се доселил; Рекалар (12 к.) доселени се во исто време со претходните два рода од селото Рибница во Горна Река. Таму се доселиле од Албанија, непознато кога; Кољча (9 к.) за нив мислат дека биле поалбанчени Македонци. Овде мешајќи се со албанците се поалбанчиле. Иако они тврдат дека се доселени од некое место Колтрак во Албанија.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  3. Трифуноски, Јован (1958). Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања. Скопје: Филозофски факултет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]