Патишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патишка Река
Караџица и Патишка Река 01.jpg

Поглед на Патишка Река со планината Караџица во позадината

Патишка Река во рамките на Македонија
Патишка Река
Местоположба на Патишка Река во Македонија
Патишка Река на интерактивна карта

Координати 41°48′0″N 21°19′0″E / 41.80000° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.80000; 21.31667Координати: 41°48′0″N 21°19′0″E / 41.80000° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.80000; 21.31667
Општина Coat of arms of Sopište Municipality.svg Сопиште
Население 231 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25107
Надм. вис. 1.243 м
Патишка Река на општинската карта
Патишка Река во Општина Сопиште.svg

Атарот на Патишка Река во рамките на општината
Commons-logo.svg Патишка Река на Ризницата


Патишка Река — село во Општина Сопиште, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје, сместено на падините на планината Караџица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е дел од областа Торбешија. Селото се наоѓа на планината Караџица.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948570—    
1953617+8.2%
1961608−1.5%
1971591−2.8%
1981619+4.7%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994706—    
2002579−18.0%
2021231−60.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Патишка Река живееле 670 жители, од кои 550 Албанци и 120 Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Патишка Река имало 320 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Патишка Река е средно по големина село, коешто во 1961 година имало 608 жители, а во 1994 година 706 жители, албанско население.

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 579 жители, сите Албанци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 231 жител, од кои 191 Албанец, 1 Турчин и 39 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 670 320 570 617 608 591 619 0 706 579 231
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Патишка Река е албанско село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото

Македонски

 • Доселеници: Живко или Безика (1 к.) тие биле последни православни што живееле во селото. Овде живееле во 1950 година, по што се иселиле од селото. Во Патишка Река биле доселени од селото Пожаране кај Гостивар. Од тука во Констанца во Романија, и во Скопје има иселено преку 35 семејства до 1950 година.[10]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 116-117.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Трифуноски, Јован (1958). Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања. Скопје: Филозофски факултет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]