Држилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Држилово
Држилово is located in Македонија
Држилово
Местоположба на Држилово во Македонија
Координати 41°51′2″N 21°20′52″E / 41.85056° СГШ; 21.34778° ИГД / 41.85056; 21.34778Координати: 41°51′2″N 21°20′52″E / 41.85056° СГШ; 21.34778° ИГД / 41.85056; 21.34778
Општина Coat of arms of Sopište Municipality.svg Сопиште
Население 362 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25045
Надм. вис. 715 м
Држилово на општинската карта
Држилово во Општина Сопиште.svg

Атарот на Држилово во рамките на општината

Држилово — село во Општина Сопиште. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 362 жители. Дел од Македонците-муслимани, поради политичко-религиски причини, се изјасниле како Турци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е дел од областа Торбешија и се наоѓа во западното подножје на Караџица.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 300 жители муслимани (Македонци).[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 362 жители, од кои 115 Македонци, 242 Турци и 5 други.

Родови[уреди | уреди извор]

Држилово е торбешко село. Според истражувањата од 1950 година родови во селото се:

  • Доселеници: Балевци (8 к.), Љутвиовци (3 к.), Сејфовци (8 к.), Арифовци (4 к.), Суљовци (2 к.), Беадиновци (3 к.), Далиповци (2 к.), Јајовци (13 к.), Бејтовци (6 к.), Сеферовци (1 к.), Јакуповци (1 к.), Љатифовци (1 к.), Бајрамовци (10 к.), Асановци (16 к.), Салиовци (8 к.), Аметовци (4 к.), Таир (1 к.), Адемовци (3 к.), Исаковци (4 к.) и Алиловци (3 к.) сите наведени родови потекнуваат од четири семејства кои се доселиле во втората половина на XVIII век од мијачкото-торбешко село Жировница; Оџевци (7 к.) потекнуваат од предокот Џафер кој бил Албанец и живеел во Скопје. Он дошол во средината на XIX век, по повик на селаните да им биде Оџа.[2]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

До 1950 година од селото се иселиле 30 семејства во Скопје, и 40 семејства во Турција.[2] и после тоа има иселување воглавно во тие два правца.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1958). Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања. Скопје: Филозофски факултет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]