Дејковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дејковец
Дејковец.jpg

Поглед на селото Дејковец

Дејковец is located in Македонија
Дејковец
Местоположба на Дејковец во Македонија
Дејковец на интерактивна карта

Координати 41°47′30″N 21°34′0″E / 41.79167° СГШ; 21.56667° ИГД / 41.79167; 21.56667Координати: 41°47′30″N 21°34′0″E / 41.79167° СГШ; 21.56667° ИГД / 41.79167; 21.56667
Општина Зелениково
Население 84 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25032
Дејковец на општинската карта
Дејковец во Општина Зелениково.svg

Атарот на Дејковец во рамките на општината
Commons-logo.svg Дејковец на Ризницата


Дејковец — село во Општина Зелениково, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Торбешија, во северното подножје на планината Голешница.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Дејковец живееле 185 жители, сите Албанци.[1]

Селото броело 212 жители во 1961 година, додека во 1994 година живеат само 117 жители.

Според последниот попис од 2002 година, селото Дејковец има 84 жители, сите Албанци.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 185[1] 96[4] 317 337 212 153 156 120 117 84

Родови[уреди | уреди извор]

Дејковец е албанско село.

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото:

  • Доселеници: Вајље (8 к.) доселени се од областа Љума во северна Албанија. Го знаат следното родословие. Џемаил (жив на 27 год. во 1951 година) Садик-Фета-Сали-Имер, основачот на родот кој се доселил; Коваче (5 к.) доселени се од Љума во северна Албанија; Топол (13 к.) доселени се од Горна Река. Подалечно потекло од северна Албанија.  Го знаат следното родословие. Руфат (жив на 57 год. во 1951 година) Бајрам-Синан, основачот на родот кој се доселил; Теш (7 к.) доселени се од северна Албанија, го знаат следното родословие. Минир (жив на 40 год. во 1951 година) Абаз-Ариф-Бектеш, основачот на родот кој се доселил; Пел (6 к.) доселени се од Чаја во северна Албанија. Го знаат следното родословие. Џавид (жив на 62 год. во 1951 година) Бајрам-Незир, кој се доселил во селото. Од старото место се иселиле тројца брака, првиот се населил во селото Дејковец, вториот во селото Добрино, а третиот не се знае каде се населил; Камероски (5 к.) доселени се од северна Албанија; Цене (1 к.) биле најмлади доселеници од селото Тисовица. Таму имале истоимени роднини, подалечно потекло од северна Албанија; Теш (4 к.) тие живееле во Долни Дејковец, Долни Дејковец било одвоено село од Дејковец. А биле доселени од самото село Дејковец, каде биле роднини со истоимениот род.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 116-117.
  5. . Трифуноски Ф. Јован. „Поречието на Кадина Река“. Филозофски факултет Скопје, 1952 г. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]