Страхојадица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страхојадица
Страхојадица во рамките на Македонија
Страхојадица
Местоположба на Страхојадица во Македонија
Страхојадица на интерактивна карта

Карта

Координати 41°51′35″N 21°36′24″E / 41.85972° СГШ; 21.60667° ИГД / 41.85972; 21.60667Координати: 41°51′35″N 21°36′24″E / 41.85972° СГШ; 21.60667° ИГД / 41.85972; 21.60667
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Zelenikovo Municipality.svg Зелениково
Област Торбешија
Население 735 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1053
Повик. бр. 02
Шифра на КО 25125
Надм. вис. 340 м
Страхојадица на општинската карта
Страхојадица во Општина Зелениково.svg

Атарот на Страхојадица во рамките на општината
Commons-logo.svg Страхојадица на Ризницата


Страхојадица (албански: Strugodica) — село во Општина Зелениково, Скопско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Торбешија, на десниот брег на Вардар и над Таорската Клисура. Пределот е рамничарски, со надморска височина од 340 м, а атарот зафаќа површина од 4 км2.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Страхојадица било село во Скопската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г. населението на Стракојадица се состоело од 240 жители Арнаути муслимани.[3]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена ја покажува Страхојадица (Strahojadica) како албанско село.[4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има полјоделско стопанство. Според податок од 1998 г. има 152 ха обработливо земјиште и 220 ха шуми.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948239—    
1953251+5.0%
1961277+10.4%
1971200−27.8%
1981225+12.5%
ГодинаНас.±%
1991201−10.7%
1994228+13.4%
2002268+17.5%
2021735+174.3%

Интересен е податокот што пописот од 1953 година вели дека селото се состоело од 243 Турци (всушност Македонци-Торбеши)[се бара извор], 6 Роми и 2 останати. Во текот на 1950-тите бројот на Турци се преполовил, а другата половина жители станале Албанци. На пописот од 1971 г. имало 200 жители, од кои 197 биле Турци (Торбеши), а само 2 Албанци. Во текот на наредните години, бројот на изјаснетите Турци опаднал на 49, а останатите 176 се изјасниле како Албанци.[5] Оттогаш натаму не е попишан ниеден Турчин, туку само Албанци и неколкумина останати.

Според пописот од 2002 година, во селото Страхојадица живееле 268 жители, од кои 267 Албанци и 1 Македонец. Следува табела на националната структура на населението во 2002 г.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 735 жители, од кои 281 Македонец, 225 Албанци, 1 Турчин, 2 Срби, 182 Бошњаци, 1 останат и 43 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 240 239 251 277 200 225 201 228 268 735
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]


Родови[уреди | уреди извор]

Страхојадица е мешано село, но според истражувањата од 1950 година селото било чисто албанско. Родови во селото:

 • Доселеници: Селимлар (9 к.) по потекло се од фисот Круја Зи во северна Албанија. Се сметаат како први селски доселеници. Овде се доселени од селото Гумалево, каде имаат роднини наречени Исалар; Раманлар или Мезин (9 к.) потекнуваат од областа Малесија во северна Албанија. Припаѓале на фисот Круја Зи. Од таму се иселиле кон крајот на 18 век двајца браќа, Раман Ага и уште еден со непознато име. Раман се населил најпрво во селото Зелениково, а од таму преминал во селото Гумалево. Во овој род се знае следното родословие. Али (жив на 74 год. во 1950 година) Шаќир-Алија-Дурмиш-Раман, кој се доселил од северна Албанија; Кравалар (7 к.) по потекло се од фисот Круја Зи во северна Албанија. Од таму најпрво се населиле во селото Гумалево, каде имаат роднини (Пилелер), а потоа прешле во селото Страхојадица.[12]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Албанското население од селото се иселувало во Скопје, а некои и во Турција.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 287. ISBN 9989-862-00-1.
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр.208.
 4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927.
 5. Страхојадица — Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)[мртва врска]
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. 12,0 12,1 . Трифуноски, Јован (1952). Поречието на Кадина Река. Скопје: Филозофски факултет. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 13. „За нашето училиште“. ОУ „Марко Цепенков“. Посетено на 17 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]