Палиград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палиград
Палиград 01.jpg
Палиград is located in Македонија
Палиград
Местоположба на Палиград во Македонија
Координати 41°49′36″N 21°29′48″E / 41.82667° N; 21.49667° E / 41.82667; 21.49667Координати: 41°49′36″N 21°29′48″E / 41.82667° N; 21.49667° E / 41.82667; 21.49667
Општина Зелениково
Население 303 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25106
Палиград на општинската карта
Палиград во Општина Зелениково.svg

Атарот на Палиград во рамките на општината
Commons-logo.svg Палиград на Ризницата


Палиград — село во Општина Зелениково, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Торбешија во јужното подножје на планината Китка.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Палиград живееле 185 жители, сите Албанци.[1] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото има 96 жители.

  • 1948 година — 619 жители
  • 1953 година — 631 жител
  • 1961 година — 472 жители
  • 1971 година — 418 жители

Пописот од 1991 година не бил целосно одржан во Палиград, бидејќи дел од неговото население одбило да учествува, односно го бојкотирало неговото одржување, поради што за таа пописна година, во селото нема целосни податоци.

На пописот од 1994 година селото има 397 жители, а на последниот попис од 2002 година селото Палиград има 303 жители, од кои 302 Албанци и 1 Бошњак.[2] Селото е албанско, кое има 303 жители, од кои сите се Албанци.

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 230[1] 96[4] 619 631 472 418 407 397 303

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 116-117.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]