Гумалево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумалево
Гумалево 05.jpg

Поглед на селото Гумалево

Гумалево is located in Македонија
Гумалево
Местоположба на Гумалево во Македонија
Координати 41°50′4″N 21°36′6″E / 41.83444° N; 21.60167° E / 41.83444; 21.60167Координати: 41°50′4″N 21°36′6″E / 41.83444° N; 21.60167° E / 41.83444; 21.60167
Општина Зелениково
Население 102 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25065
Гумалево на општинската карта
Гумалево во Општина Зелениково.svg

Атарот на Гумалево во рамките на општината
Commons-logo.svg Гумалево на Ризницата


Гумалево — село во Општина Зелениково, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Торбешија, на левиот брег на Кадина Река. Оддалечено е 34 километри јужно од Скопје и 9,5 километри јужно од општинското седиште Зелениково.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Скопскиот Вилает и имало 27 христијански семејства.[1]

Во XIX век селото е дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Гумалево живееле 210 жители, сите Албанци.[2]

Селото броело 343 жители во 1961 година, а во 1971 година живееле само 206 жители.

Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 102 жители, сите Албанци.[3]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 1991 2002
Население 210[2] 376 386 343 206 194 183 168 102

Родови[уреди | уреди извор]

Како еден од најстарите албански родови во селото се споменува родот Исалар (18 куќи). Потекнува од родот Бериш од северна Албанија, а овде се доселил кон крајот на 18-от век.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр. 491
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 10 стр.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]