Вражале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вражале
Вражале is located in Македонија
Вражале
Местоположба на Вражале во Македонија
Вражале на интерактивна карта

Координати 41°52′58″N 21°33′28″E / 41.88278° СГШ; 21.55778° ИГД / 41.88278; 21.55778Координати: 41°52′58″N 21°33′28″E / 41.88278° СГШ; 21.55778° ИГД / 41.88278; 21.55778
Општина Зелениково
Население 102 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25139
Вражале на општинската карта
Вражале во Општина Зелениково.svg

Атарот на Вражале во рамките на општината


Вражале — село во Општина Зелениково, во областа Торбешија, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Торбешија, во состав на Општина Зелениково, недалеку од Скопје.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Вражале живееле 240 жители, сите Албанци.[1]

Во 1961 година селото има 572 жители, додека во 1994 година има само 167 жители.

Според последниот попис од 2002 година, во селото Вражале живееле 102 жители, од кои 101 Албанец и 1 останат.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[2]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 240[1] 634 636 572 376 288 167 102

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]